Rok w rok w okresie wiosennym kleszcze atakują tysiące osób! Sezon na kleszcze trwa w najlepsze, a ich obecność spędza nam sen z powiek. Tego niebezpiecznego pajęczaka można spotkać nie tylko w lesie, ale i w trawach pod naszym domem. Dla osób z boreliozą oprócz antybiotykoterapii, przychodzi na pomoc tlenoterapia hiperbaryczna! Jak więc pomaga?
Czym jest borelioza?
Jest to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie krętki Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze. Trafia ona do organizmu człowieka poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza i zajmuje miejsce w mięśniach i tkankach nerwowych. Choroba z Lyme – bo tak się ją również nazywa – z powodu potężnego wzrostu ilości kleszczy w otoczeniu staje się coraz bardziej powszechna. Do wczesnych objawów choroby należy przede wszystkim charakterystyczny rumień wędrujący o szerzeniu obwodowym. Ogólna lista symptomów jest bardzo długa, należy do niej m.in. gorączka, dreszcze, poty, uderzenia gorąca oraz wiele objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Przejawy tej choroby łatwo pomylić z grypą. Po latach od zakażenia się boreliozą u niektórych chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów oraz powikłań neurologicznych. Podstawową metodą leczenia w tym przypadku jest intensywna antybiotykoterapia, która w wielu przypadkach okazuje się mało skuteczna. Wsparciem w kuracji może być jednak tlenoterapia hiperbaryczna.
Jak tlenoterapia wpływa na leczenie boreliozy?
W czasie leczenia boreliozy potrzebna jest terapia uzupełniająca. Dokuczliwe objawy choroby zwalczać można przy pomocy tlenoterapii hiperbarycznej. Sesje w komorze hiperbarycznej przynoszą wsparcie w antybiotykoterapii. Tlenowa terapia redukuje stany zapalne i już na początku jest w stanie łagodzić, a nawet eliminować objawy dokuczliwej infekcji. Te niebezpieczne bakterie należą do rodzaju "beztlenowców" dlatego obfita ilość tlenu dostarczana w czasie zabiegu stanowi środek bakteriobójczy, powodujący zaniechanie reprodukcji, a następnie śmierć bakterii powodujących boreliozę. Zawarty w komorze hiperbarycznej tlen zabija wirusy, bakterie oraz pierwotniaki, przy czym jednocześnie wspiera rozwój nowych komórek. Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa pozytywnie na funkcje układu immunologicznego i zwiększa tempo pozbywania się toksyn. Skuteczność tlenoterapii w leczeniu boreliozy można zauważyć po reakcji Jarischa-Herxheimera – reakcji organizmu na wydzieloną w dużej ilości toksynę bakterii, która powoduje dreszcze, potliwość oraz podwyższenie temperatury. To skuteczny dowód na potwierdzenie, iż duża dawka tlenu jest śmiertelna dla bakterii Borrelia burgdorferi.
Badania naukowe:
Pozytywne oddziaływanie tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy od ponad 20 lat jest potwierdzone naukowo. Przeprowadzone w 1998 r. kompleksowe badania kliniczne zespołu doktora Williama Fiffe’a udowodniły, że podanie czystej dawki tlenu w zwiększonym ciśnieniu poprawia całościową kondycję organizmu pacjentów borykających się z chorobą. Dodatkowo wykazano, iż tlenoterapia hiperbaryczna redukuje ból chorych, oraz reguluje ich problemy ze snem i zaburzenia poznawcze. Zgodnie z otrzymanymi wynikami badań, regularne sesje w komorze mogą nieść pomoc także osobom, u których antybiotykoterapia nie przynosi oczekiwanych skutków. HBOT zapewnia również możliwość powrotu do zdrowia tym, którzy wcale nie tolerują antybiotyków.
Walka z boreliozą należy do żmudnych oraz długotrwałych. Po uzyskaniu diagnozy warto zastosować terapię wspomagającą, jaką jest terapia hiperbaryczna. Tlenoterapia hiperbaryczna jest w stanie przyśpieszyć powrót do pełni sił i zdrowia, więc jest niezastąpioną pomocą w leczeniu boreliozy.