Z problemem niepłodności z roku na rok boryka się coraz więcej par pragnących powiększyć swoją rodzinę. Aktualne badania dowodzą, że już co piąta para zgłasza się do specjalisty z tym problemem. Przyczyn niepłodności jest wiele, od psychicznych po fizjologiczne. W walce z problemem przychodzą zabiegi w komorze hiperbarycznej.
Jak tlenoterapia pomaga kobietom?
Jedną z częstszych przyczyn niepłodności u kobiet jest ograniczony dopływ krwi do endometrium wyścielającego jamę macicy. Zbyt cienkie endometrium powoduje trudności w zagnieżdżeniu się zarodka. W momencie implantacji, zbyt cienka warstwa śluzówki może przyczyniać się do poronienia. Badania wskazują, że terapia hiperbaryczna wpływa na wzrost waskularyzacji endometrium umożliwiając tym samym odpowiednie zagnieżdżenie się zarodka, poprawie ukrwienie oraz dotlenienie macicy, dzięki czemu powstaje odpowiednie środowisko dla zarodka.
Jak tlenoterapia pomaga mężczyznom?
Problem niepłodności dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Główną przyczyną tego problemu są dysfunkcje prostaty, które prowadzą do niskiej jakości nasienia. W tym wypadku również pomocna okazuje się komora hiperbaryczna, zapewniając lepsze utlenienie miejsc dotkniętych hipoksją.
Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej stanowi BEZPIECZNĄ metodę wspierania niepłodności zarówno u kobiet jak i mężczyzn poprzez :
- poprawę ukrwienia endometrium ( śluzówki macicy) poprzez zwiększenie produkcji naczyń włosowatych
- zwiększenie zdolności komórek śródbłonka naczyń do regeneracji
- zwiększenie grubości endometrium w drugiej połowie cyklu - stwarza optymalne warunki do zagnieżdżenia zarodka
- zwiększenie stężenia tlenu w tkankach jąder
- poprawę jakości nasienia
- przyspieszenie eliminacji toksyn
- działanie jak naturalnego antybiotyku wzmacniając naturalne mechanizmy obronne organizmu
BADANIA :
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu w Belgradzie zabiegi tlenoterapii zastosowane u kobiet z niewyjaśnioną niepłodnością prowadzą do znacznej poprawy jakości endometrium. W badaniu udział wzięło 32kobiety. Pacjentki odbywały 70-cio minutowe sesje w komorze hiperbarycznej przez 7 dni, zaczynając od 5 dnia cyklu. Wpływ tlenoterapii monitorowany był poprzez badanie USG dopochwowego. USG wykazało poprawę grubości endometrium w okresie owulacji.
Tlenoterapia a seksualność :
Zabiegi w komorze hiperbarycznej wpływają również na poprawę zaburzeń seksualnych, takich jak obniżone libido czy impotencja.
Dotlenienie oraz rozrzedzenie krwi zapewnia lepsze ukrwienie wszystkich narządów i organów, także płciowych, a tym samym lepsze doznania seksualne.
Tlenoterapia polepsza kondycje seksualną głównie mężczyzn, oraz zwiększa satysfakcję z czerpanych kontaktów intymnych.